Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ փետրվարի 3-ին գումարել է նիստ, որի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել օրակարգում ընդգրկված երկու օրենսդրական նախաձեռնությունների:
Քննարկված առաջին նախաձեռնությամբ նախատեսվում է Տեսչական մարմնին տալ հսկիչ գնում կատարելու գործառույթ, որպեսզի վերջինս հնարավորություն ունենա հայտնաբերել դեղերի շուկայում վաճառվող ՀՀ անօրինական ներկրված եւ կեղծ դեղերը: ««Դեղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի հեղինակներն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանը եւ Լուսինե Բադալյանը: Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է նաեւ բարձրացնել տուգանքի չափերը. անօրինական ներկրված դեղերի մինչեւ 5 փաթեթ հայտնաբերելու դեպքում տուգանք կսահմանվի նվազագույն աշխատավարձի 1000-ապատիկի չափով, 5-ից ավելիի դեպքում` 2000-ապատիկի, իսկ մեկ տարվա ընթացքում կրկին հայտնաբերելու պարագայում լիցենզիան կկասեցվի մինչեւ 2 ամիս ժամկետով:
Հեղինակներն ընդունել են Կառավարության ներկայացրած տեխնիկական բնույթի առաջարկները:
Պատասխանելով պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցին՝ նախաձեռնության համահեղինակ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ մեր երկրում դեղը պետք է գրանցված լինի, որպեսզի տնտեսվարողն օրենքի շրջանակում հնարավորություն ունենա այն ներկրելու եւ վաճառելու: «ՀՀ-ում գրանցված է մոտավորապես 3500-3600 անուն դեղ»,- ընդգծել է պատգամավորը եւ կարծիք հայտնել, որ չգրանցված դեղ ներկրելու համար ավելի մեղմ սանկցիաներ կիրառելն ընդունելի չէ: Բնակչության համար դեղորայքն առավել հասանելի դարձնելու տեսանկյունից Արմենուհի Կյուրեղյանը կարեւորել է գրանցված դեղերի ցանկի ընդլայնումը:
«Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխությամբ էլ Կառավարությունն առաջարկում է մասնավորեցման ենթակա օբյեկտների ցանկից հանել 2020 թվականի հունիսից գործունեություն ծավալող «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այն տարածաշրջանում միակն է իզոտոպների արտադրության գործառույթով: Հարցը ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը կատարել է տեխնիկական փոփոխություն:
Նիստում հանձնաժողովի որոշմամբ սահմանվել է ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման 2023 թվականի տարեկան ժամանակացույցը:

3 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения под председательством Н.Зейналяна обсудила во втором чтении и вынесла положительное заключение по двум внесенным в повестку дня законодательным инициативам.
По первой инициативе намечается наделить инспекционный орган функцией проведения контрольной закупки, чтобы последний имел возможность выявлять реализуемые на лекарственном рынке незаконно ввезенные и поддельные лекарства. Авторы пакета о внесении дополнений в закон “О лекарствах" и прилагаемые проекты – депутаты фракции "Гражданский договор" Н.Зейналян и Л.Бадалян.
Авторы приняли представленные правительством предложения технического характера.
Отвечая на вопрос депутата А.Кюрегян, соавтор инициативы Н.Зейналян отметил, что препарат должен быть зарегистрирован в нашей стране, чтобы у хозяйствующего субъекта была возможность ввозить и продавать его в рамках закона. “В РА зарегистрировано около 3500-3600 наименований лекарств”, - подчеркнул депутат и выразил мнение о неприемлемости применения более мягких санкций за ввоз незарегистрированных препаратов. С точки зрения повышения доступности лекарств для населения А.Кюрегян подчеркнула важность расширения списка зарегистрированных лекарственных средств.
Правительство внесением изменения в закон “О программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.” предлагает исключить, ввиду уникальности производства, действующее с июня 2020 г. ЗАО “Центр производства радиоизотопов” из перечня объектов, подлежащих приватизации. Вопрос представил заместитель министра здравоохранения А.Назарян. Отмечено, что с первого по второе чтения правительство внесло лишь техническую правку.
Решением комиссии на заседании утвержден годовой график организации приема граждан в Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения на 2023 г.